تبلیغات
دلنوشته
صفائی ندارد ارسطو شدن خوشا پر کشیدن پرستو شدن

دوران امامت امام جواد (ع) با دو طاغوت یعنی مأمون ( هفتمین خلیفه عباسی) و معتصم ( هشتمین خلیفه عباسی) برادر مأمون مصادف بود، موضعگیری امام جواد( ع) در برابر مامون همچون موضعگیری پدرش امام رضا (ع) با او بود، ولی نرمش ظاهری مامون از یک سو و آزادی نسبی امام دربهره برداری بسیار به نفع خط فکری تشیع و نگهبانی ازشیعیان ازسوی دیگر،موجب شدکه امام جواد (ع) به بازسازی و نوسازی فقه و فرهنگ تشیع پرداخت.

در دوران امامت امام جواد(ع) شاهد به وجود آمدن فرقه های انحرافی متعددی هستیم که برخی از درون شیعه و برخی از بیرون آن، موجب گمراهی جامعه می شدند. امام(ع) دست به مقابله گسترده ای زدند.

در این دوره شاهد مقابله امام(ع) با اندیشه زیدیه هستیم که با وجود ارتباط نَسَبی با اهل بیت(ع) با انتشار افکار منحرفانه باعث بروز مشکلاتی می شدند و یا واقفیه که به سبب امیال نفسانی خود امامت را در امام کاظم(ع) محدود کرده بودند. امام(ع) در تقابل با این ها، به ویژه زیدیه، شدت عمل زیادی نشان می دادند، زیرا نسبت آنان با اهل بیت(ع) باعث می شد تا مردمی که حقیقتاً دوستدار اهل بیت(ع) بودند با دیدن این ارتباط، فریب این گروه ها را بخورند.

 گروه دیگری که امام(ع) به شدت نسبت به روش منحرفانه آن ها واکنش نشان دادند، غالیان هستند. این ها غلوکنندگانی هستند که با ظاهر عشق و علاقه وافر به اهل بیت(ع) به میدان آمده و با طرح جنبه الوهیت برای امامان شیعه(ع) باعث انحرافات گسترده در جامعه می شدند؛ از طرفی این ها سخنانی را از خود می ساختند و بی پروا آن  را به معصومان(ع) نسبت می دادند. این رفتارها سبب می شد که علاوه بر بروز انحراف، بهانه ای مناسب به دست مخالفان تشیع بیفتد و به وسیله آن به اعتقادات شیعی بتازند. امام(ع) در مورد این گروه سخت ترین برخوردها را از خود نشان  دادند. واکنش امام(ع) به زیاده روی های ابن ابی الزرقا و ابوالسَّمهری، دو تن از غُلات دوران امامت امام جواد(ع) و صدور حکم اعدام برای این دو، به سبب نسبت های کذبی که به اهل بیت(ع) می بستند، در حقیقت نشان دهنده اوج مبارزه امام(ع) با این اندیشه منحرفانه است.

شیوه معتصم به گونه ای بود که خلافت را ازآن عباسیان می دانست و خط فکری و عملی او براساس افکار عباسیان دنبال می شد..شیوه موضعگیری امام جواد (ع) در برابر معتصم همانند شیوه اجداد پاکش در برابر طاغوتها بود، نه تنها او را تأیید نکرد، بلکه در هر فرصتی مخالفت خود را به صورتهای گوناگون با حکومت ننگین معتصم آشکار می ساخت و به این ترتیب مردم را بیدار کرده و آنها را به مبارزه با طاغوتیان فرا می خواند.


امام خامنه ای:

درس بزرگ امام جواد به ما این است که

در مقابل قدرتهای منافق و ریاکار، باید همت کنیم که هوشیاری ‌مردم را برای مقابله‌ی با این قدرتها برانگیزیم.

امام جواد صلواةالله‌علیه همت بر این کار گماشتند که ماسک تزویر و ریا را از چهره‌ی مأمون کنار بزنند و موفق شدند.
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 اردیبهشت 1393 توسط پادینا


دلنوشته
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً


فال حافظ